Tags:
create new tag
, view all tags

Agenda spotkania z załączonymi slajdami prezentacji (minuty pojawiają się z pewnym opóźnieniem).

Poniżej zamieszczam nieco subiektywną relację z zebrania, czasami opatrzona komentarzami. Oficjalne minuty ze spotkań są załączane do agendy po zaaprobowaniu przez ACCU. Jeżeli będą Państwo mieć dodatkowe pytania (z konieczności piszę skrótowo) bardzo proszę o kontakt. [kontakt: Pawel.Bruckman.de.Renstrom@cern.ch]

Przewodnicząca ACCU, C. Vander Velde:

 • Zwyczajowe powitanie i przyjęcie agendy.
 • Zapowiedziany na zeszłym spotkaniu raport dotyczący Summer Student's Programme został przeniesiony na następne spotkanie (wrzesień).

Sergio Bertolucci - przemawiał w imieniu CERN management:

Jak zwykle było to bieżące podsumowanie realizacji programu badan w CERNie. Tym razem z oczywistych względów uwaga skupiona była na wyśmienitym działaniu LHC od początku tego roku. Już po doświadczeniach zeszłego roku wiadomo było, że maszyna ma ogromny potencjał na zwiększenie intensywności wiązek. Jeszcze w tym roku możliwa jest próba pełnego obsadzenia banch'ow, czyli zderzeń co 25 ns. Sergio miał przyjemność oglosić, że wlaśnie LHC dostarczył 1 fb^-1 na eksperyment - cel który pierwotnie wyznaczony był na koniec tego roku. W związku z tym możemy sie spodziewac 3-5 fb^-1 (a moze i wiecej) na koniec tego roku. To umozliwi odkrycie lub wykluczenie SM Higgs'a w pełnym zakresie masy. Oczywiście odpowiedz dotycząca niskomasowego mMSSM powinna byc znana jeszcze wcześniej.

Isabelle Mardirossian - Raport GS:

 • Hostele 38 i 39 sa w trakcie dosyc gruntownej renowacji w środku: lazienki, kuchnie, część umeblowania pokoi, wykładziny podłogowe.
 • Dyskusja czy świetlice w hostelach powinny pozostać czy mają być zamienione na dodatkowe pokoje trwa nadal...
 • Internetowy booking wydaje się poprawiać okupancję pokoi hotelowych. Nadal za zbyt póżną rezygnację nie ma żadnych kar, choć takie są przewidziane jak informuje strona housing. Teoretycznie rezygnacj amusi nastąpić najpóżniej na 48 h przed rozpoczęciem pierwszej doby hotelowej. (Moim zdaniem to krótki termin a w połączeniu z faktycznym brakiem sankcji prowadzi do wielu nadużyc systemu.)
 • Można już odwoływać booking online'owo, czyli naciskając guzik "cancel" na stronie "my booking". Nie trzeba pisac maili!
 • CERN jest w trakcie negocjowania warunków noclegu w hotelach poza CERN (po obu stronach granicy). Więcej aktualnych informacji udziela cern hotel reception. Message: "Jeżeli nie ma już miejsc w hostelu warto się do nich zwrócić z pytaniem o alternatywy!"
 • O ile rozumiem już istnieje możliwość przespania sie za 7CHF (!!!) w schronie atomowym w Meyrin (chyba sam spróbuje przez ciekawość!)
 • "car sharing" startuje w lipcu b.r. Początkowo 30 samochodów. Przeznaczone są do okazjonalnego użytku tylko na potrzeby pracy (dojazd do eksperymentu, mobility wewnątrz CERN).
 • "bike sharing" już działa. Zasady podobne jak dla "car sharing"
 • Sprawa nawetek na lotnisko nie ma narazie rozwiązania. Dla przypomnienia: CERN jest wyjątkowo hojny w spraiwe nawetek. Kursują co godzinę w dni robocze do godziny 19-tej. Biorącpod uwagę doskonałe obecnie połączenie transportem publicznym (tramwaj z przesiadką lub bus Y bezpośrednio, a ponadto z lotniska bilet jest darmowy) uzasadnienie dla nawetek jest delikatnie mówiąc słabe. Z kolei w godzinach nietypowych (np. niedziela wieczór) nie ma możliwości zamówienia transportu CERNowskiego. Wyczuwa się znaczny opór w tej sprawie. Widac CERNowscy VIP nie lataja w weekendy :)
 • Przy okacji wyjaśniła sie sprawa nagłej zminay zasad wypożyczania rowerów PH. Wspomniałem o niedogodności jaką jest koniecznośc uzyskania zgody na transfer 450 CHF z konta grupowego czym udalo mi się wprowadzić w najgłębsze zdumienie Diez Jose Salicio, który jest zwierzchnikiem serwisu. Okazało się, że zmiana została wprowadzona bez konsultacji i samowolnie. O ile rozumiem natychmiast przywrócono stare zasady (100 CHF kaucji w gotówce).
 • Sprawa "long term parking" chyba nigdy sie nie skończy. Cały czas uznawana jest za "problem do rozwiązania" podczas gdy istnieje parking do tego przeznaczony (okolice b855), a CERNowska nawetka zatrzymuje się tam co 20 min.

Ralf Trant - Raport na temat "Safety at CERN":

 • Dużo statystyk których nie będę przytaczał, Istotne jest przypomnienie, ze CERN oferuje wiele kursów bezpieczeństwa z których niektóre mogą być obowiązkowe dla danego rodzaju pracy. Sporo z nich jest już w formie online'owej. Niektóre jednak, ze względu na swój charakter, muszą pozostać w klasach.

M. Weber - SIPB:

 • Korzystanie elektroniczne z zasobów biblioteki CERNowskiej (czasopisma subskrybowane itd.) jest teraz dostępne dla wszystkich urzytkowników znajdujących się poza CERN. ( http://library.web.cern.ch/library/Library/remote.html )
 • INSPIRE (nowa wersja SPIRES) ma wiele ciekawych możliwości jak chociażby swobodne wyszukiwanie typu Google. Warto spróbowac!!!

E. Etzion - IT Service Review:

Dużo detali dotyczących planowania. Z interesujących rzeczy:
 • XP, Vista, Office 2003 bedą wycofywane na rzecz Windows7 + Office2010. Eksperymenty postulują podtrzymanie support'u do przerwy technicznej (końca 2012).
 • Evo staje się corazbardziej komercyjne. Już teraz CERN sporo za nie płaci. Rozważane alternatywne platformy jak n.p Vidyo.

G. Passaleva - GS commissioning:

Dyskusja na temat "CERN master plan". Jak ma wyglądać CERN za 20 lat? Najlepiej gdyby wyglądał jak kampus najwyższej klasy uniwersytetu amerykańskiego. Ale czy to możliwe i finansowo osiągalne? Dyskusja trwa...

Diez Jose Salicio - Users Office:

 • Nową szefową UO jest Doris Chromek-Burckhart.
 • Pre-Registration Tool jest w fazie testów. Za niedługo powinien wejść do użycia. Jest to elektroniczna forma rejestracji w CERN przyspieszająca procedury w momencie pierwszego pojawienia sie w CERN. Więcej szczegółów narazie nie znam.

A.O.B.:

Przypomniany został niedawny kryzys dotyczący wprowadzenia sporych opłat za utrzymywanie konta w UBS (30CHF/month). CERN ostatecznie wynegocjował wyjątkowe odstąpienie od tych opłat w stosunku do wszystkich kont w oddziale CERN - Meyrin (główny budynek).

-- PawelBruckman - 20 Jun 2011

Topic revision: r1 - 2011-06-20 - PawelBruckman
 
This site is powered by the TWiki collaboration platform Powered by Perl This site is powered by the TWiki collaboration platformCopyright © 2008-2019 by the contributing authors. All material on this collaboration platform is the property of the contributing authors.
Ideas, requests, problems regarding TWiki? Send feedback